Naučná stezka

Stavby, rostliny a slunce
Domy, silnice i chodníky přeměňují energii slunečního záření na teplo. V létě se proto stávají ulice měst nepříjemně horké. Rostliny ale fungují jinak!
Každý jeden metr osluněné zastavěné plochy může v létě vydat energii na přípravu až 100 šálků kávy, tedy 1kW. Rozdílně se chovají sluncem zalité rostliny! Energii spotřebují pro vlastní růst a nevytvářejí teplo. Zatímco nám na střechách a v ulicích teplota nesnesitelně roste, rostliny jsou spokojené. Ptáte se, proč si ve městě nemůžeme dovolit více parků, stromů a jiných přírodních chladičů? Většinu ploch nad zemí i pod zemí jsme vyplnili stavbami. Pro přírodu nám nezbylo skoro žádné místo. Architekti proto usilovně hledají možnosti, jak rostliny do měst zase vrátit. Střechy domů proto navrhují, jako koruny stromů pokryté lístky a jižní fasády zelené jako luční meze.

Stavby, rostliny a vzduch
Přehřátý vzduch plný prachu a škodlivých plynů nedělá dobře nikomu. Ani nám lidem, zvířatům a rostlinám. Město je i přesto naším domovem!
Architekti proto mnohem více přemýšlejí o stavbách a přírodních silách, které s nimi mohou spolupracovat. Slunce dodá energii, vítr svěžest, rostliny ochlazení a déšť či sníh zásobu vody. Zkušenost nám napovídá, jak by mohly nové stavby vypadat. To je dobrý start, ale teprve moderní počítačové programy umožňují architektům zobrazovat, jak si nové stavby a přírodní síly budou rozumět. Ty i všichni ostatní uvidí s pomocí počítače, jak stavba bude vypadat hotová, ale také, jak stavba ovlivní místo, na kterém vznikne. Dříve než bagr poprvé zahloubí lžící v zemi, může architekt svůj návrh upravit. Na takové dobře navržené stavbě bude příroda naším užitečným pomocníkem.

Stavby, rostliny a voda
Do našich staveb přivádíme potrubím vodu, kterou můžeme bez obav pít. Ale kde pijí rostliny a kam se poděje voda z deště nebo voda použitá a špinavá?
Ve městě máme firmy, které všechnu tu vodu vyčistí a vypustí do řeky. Je to složitý proces, který stojí spoustu peněz. Důležitější ale je, že ve výsledku máme ve městě méně vody, než bychom potřebovali! Ze zásob vody čerpají stromy, tráva, zahrádky, prostě my všichni, kteří tu žijeme. Víme, že voda může mít různé podoby. Ta kapalná je nám lidem sice nejužitečnější, ale příroda nutně potřebuje i tu plynnou, která vznikne odparem. Pokud vodě nedovolíme se přirozeně ukládat do půdy, nemůže se odpařit, aby vylétla do atmosféry a později se jako déšť vrátila. Výstavbou domů a cest tedy ubližujeme koloběhu vody v přírodě. Naštěstí už v našem městě máme odborníky, kteří s vodou umějí hospodařit na jedničku.

Město a energie
Jedna soustava kabelů vede energii pořízenou spalováním uhlí, jadernou reakcí, ale i tu která využila přírodní sílu slunce, vzduchu a vody.
My, lidé ve městě můžeme snadno vyrábět elektřinu pomocí černých panelů umístěných na střechách domů. Energii, kterou naše střecha vyrobí, ale nemusíme vždy umět využít sami pro sebe, protože například zrovna nejsme doma. To přeci není žádný problém! Elektrickou energii si můžeme posílat společným kabelovým vedením. Je to výhodnější než pořizovat velké baterie. Čím více bude ve městě staveb, které elektřinu vyrobí, tím méně bude pro její výrobu potřeba spáleného uhlí. Každé město si musí zajistit šikovného správce energie, aby to pro nás obyvatele mohlo být bez starosti. Ten zajistí, že budeme využívat opravdu jen to nejnutnější množství elektřiny, která byla vyrobena způsobem nešetrným k naší přírodě.

Stavby, materiál a odpad
Každý materiál je různě vzácný, některého je víc a jiného míň. Jedno mají ale společné. Ničeho není nekonečně mnoho.
Příroda svoji architekturu vytváří tak, aby dala vzniknout pouze takovým odpadům, které sama zvládne proměnit v novou užitečnou hmotu. My lidé nejsme tak dobří hospodáři. Stavby, které nám přestaly vyhovovat bouráme a hromadíme odpady, se kterými si nevíme rady. Hory suti ukrýváme za ploty a do přírody si jezdíme pro nové suroviny. Jsou mezi námi však šikovní inženýři, kteří v odpadech vidí zdroje a přeměňují je v nové stavební výrobky. Stavební materiál, který můžeme využívat bez výčitek bylo a je dřevo. Víte, že dřevo potřebné ke stavbě rodinného domku doroste v českých lesích jen za jednu minutu? Staré a unavené lesní stromy je i pro přírodu výhodné měnit za mladé sazenice.

Město a jeho proměna
Neustále kolem sebe sledujeme přestavby zchátralých budov, potřebených cest i podzemního vedení. Také původní proluky se postupně proměňují v nové stavby.
Stavitelé plánující změny mají za úkol zajistit kvalitní prostředí co největšímu počtu obyvatel, kteří ve městě žijí anebo se do něj teprve přistěhují. Architekti své nápady kreslí pomocí počítačových programů a mnohdy mezi s sebou soutěží o nejlepší návrh. Celý proces návrhu vyžaduje od projektanta stavby předvídavost, zájem o nové technologie a trendy ve společnosti. Plánované stavby ovlivní místo na desítky let dopředu. Špatná architektonická příprava proto dopadá na pohodu a zdraví celých generací obyvatel. V našem městě již působí mnoho architektů, kteří ve svých návrzích uplatňují nejen vlastní zkušenosti, ale také nejmodernější počítačové simulace, znalosti vlivů staveb na prostředí a spolupráci s přírodními silami.

Město a doprava
Každý z nás využívá pro cesty do školy, zaměstnání a za koníčky různé druhy dopravních prostředků. Pro mnohé je to vlastní automobil.
Spalování benzinu a nafty není pro naše zdraví, ani přírodu dobré, protože při něm vzniká množství škodlivin a oxidu uhličitého. Doprava proto postupně ustupuje od spalovacích motorů a výrobci dopravních prostředků vynalézají lidem a přírodě šetrnější pohony. Určitě jste už slyšeli o autobusech na bioplyn, náklaďácích na vodík a především o elektromobilech. Elektromotor čerpá energii z vlastních baterií a i když je v chodu, neprodukuje žádné plyny. Elektromobily nemusejí tankovat, ale je nutné dobíjet jejich baterie elektřinou. Proto, abychom ve městě mohli dýchat zdravější vzduch musíme podporovat rozvoj a budování infrastruktury, která nám lidem otevře možnost pohodlně používat elektrické dopravní prostředky.